ERYAMAN EVLERİ PROJESİ HAKKINDA

Ankara Eryaman’da bulunan, yaklaşık 47 ha. büyüklüğünde olan Eryaman Evleri Proje alanı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, “Altyapılı Arsa Üretimi Projesi kapsamında toplu konut yapımcılarına arsa arzını gerçekleştirmek amacıyla, ortak kooperatiflere tevzi edilmek üzere 9 Aralık 1998 tarihinde imzalanan Arsa Tahsis Protokolü çerçevesinde, Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği’ne (TÜRKKENT), TÜRKKENT tarafındanda S.S. Eryaman Güzelkent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği’ne (ERYAMAN-KOOP) tahsis edilmiştir. Tahsis edilen alan, Eryaman Toplu Konut Alanı içinde yer almaktadır. Eryaman Toplu Konut Alanı, Ankara’nın batı yerleşme koridoru üzerinde, kent merkezine 13 km uzaklıktadır. Eryaman Evleri Proje Alanının doğusunda 4. ve kuzeydoğusunda 5.konut üniteleri, bu ünitelerin de doğusunda Çevre Otoyolu ve Eryaman 1. Etap Toplu Konut Alanı bulunmaktadır. Alanın kuzeyinde metro hattı; güneyinde Sincan-Ayaş Karayolu ve Etimesgut yerleşmeleri; batısında Elifköy; güneydoğusunda Doğakent yerleşim alanları bulunmaktadır.2. PROJENİN KAPSAMI:

Eryaman Evleri Projesi alanında 9 Konut Adası ve 2 İskan Ünitesi Merkezi adası olmak üzere toplam 11 yapı adası bulunmaktadır. Yaklaşık 47 ha. büyüklüğündeki proje alanında yapı adaları yanı sıra adalar arasında yollar ve otoparklar, yeşil bantlar ve park alanları yer almaktadır. (İmar Planı için tıklayınız)
Proje alanında, toplam 255.629 m2 büyüklüğündeki 9 konut adasında, toplam 2.632 konut üretilmektedir. Toplam 65.273 m2 büyüklüğündeki 2 İskan Ünitesi Merkezi adasında ise, İmar Planı verileri çerçevesinde 2 adet ilköğretim okulu, çok amaçlı salon, anaokulu, sağlık ocağı, iki adet ticari kompleks bulunmaktadır. (Vaziyet planı için tıklayınız)


A) Konut Adalarında Yapılaşma ve Konutların Özellikleri

Proje alanında bulunan 9 konut adasında çok katlı, tünel kalıp sistemle inşa edilen, toplam 58 adet blokta 2.632 konut yer almaktadır.